2023 Honda Civic Type R İncelemesi

Önden çekişli yarı kompakt hatchback’e güç sağlayan 1.25 litrelik motorun cömertçe 134 kw güç ürettiği tahmin ediliyordu. Ancak Honda dört tekerlekten bağımsız süspansiyon ve ön disk frenlerle, rekabette çıtayı yükseltti.

“2023 Civic Type R, 11. nesil Civic’in amiral gemisi modelidir.”

2023 Honda Civic Type R İncelemesi2

Civic ucuz, yakıt tasarruflu ve güvenilirdi. Bu nedenle bir nesil, üniversiteye Honda kullanarak gitti ve birçoğu genç yetişkinler olarak, markaya ve Civic’e bağlı kaldı.

Şimdi Civic’in 50 yılı ve 10 nesli geçti ve Honda hala diğer ekonomi modellerinden biraz daha fazlasını sunan bir araba üretiyor. Ama şükürler olsun, aynı zamanda bir Hot Rod versiyonu (Gelişmiş sürüş performansı, en yüksek hız ve/veya daha hızlı hızlanmak için bir aracı değiştirmek ) da yapıyorlar.

Genel Bakış

2023 Civic Type R, 11.  nesil Civic’in amiral gemisi modelidir. 315 beygir gücü, 6 vitesli manuel şanzıman ve son teknoloji önden çekişli şasi ile, 2023 Civic Type R, Honda’yı spor kompakt yarışına geri koyuyor.

Civic Type R kasın ötesinde, kırmızıya boyanmış klasik bir “çocuk yarışçısı” kabini sunuyor.

Civic Type R şimdiden yurtdışı bayilere ulaşmaya başladı ve varış ücreti dahil 43.990 $’lık başlangıç ​​fiyatına sahiptir.

Dış Görünüm

2023 Honda Civic Type R İncelemesi dış görünüm

Honda, Type R’ın bu nesli için sadece turbo fitilini kaldırmadı. Karoseri, lastiklerin üzerindeki kalın işaretler de dahil olmak üzere, temel Civic’ten önemli ölçüde farklı. Bu, arabanın en iyi özelliklerinden biridir. Çünkü tasarımcılar, lastikleri, arabanın geri kalanıyla birlikte doğal ve akıcı hale getirmek için saatler harcadılar.

Type R ayrıca fabrika çıkışından biraz daha yarışçı olacak şekilde tasarlanmış, farklı bir ön uç ve kaporta taşıyor. Izgara arması kırmızıdır ve ayırt edici Type R logosu da oradadır. Honda ayrıca ön tarafa monte edilmiş ara soğutucuya küçük bir işlem yaparak, daha şeffaf bir etki için ızgarayı değiştirdi. Genel olarak, Type R’ye bindiğinizde, performans modelini kullandığınızı hissedebilirsiniz.

İç Mekan

2023 Honda Civic Type R İncelemesi iç mekan

315 beygir gücü, 6 vitesli manuel şanzıman ve son teknoloji önden çekişli şasi ile 2023 Civic Type R, Honda’yı spor kompakt yarışına geri koyuyor.

2023 Toyota Corolla Hibrit İncelemesi Fiyat Listesi
2023 Toyota Corolla Hibrit İncelemesi Fiyat Listesi

Kırmızıdan hoşlanmıyorsanız, Type R satın almayı pek düşünmeyin. Honda, bu arabanın yarış pisti için tasarlandığını bir an bile unutmanıza izin vermeyecektir. Yine de, fırçalanmış alüminyum vites topuzu ve kırmızı olmayan yerlerde kırmızı dikiş gibi tüm görsel şovu bir yana, Type R’ın diğer performans sürümlerine göre ciddi bir avantajı var: rahatlık.

2023 Honda Civic Type R İncelemesi iç mekan koltuk

Koltuklar, herhangi bir pist odaklı araba kadar rahat ve destekleyicidir. Ancak 120 kiloluk bir genç için de tasarlanmamıştır. Daha büyük yetişkinler rahatça sığacaklardır. Günlük arabanız olarak bir Type R’ye sahip olmayı düşünebilirsiniz.

2023 Honda Civic Type R İncelemesi iç mekan 2

Type R’nin iç mekanına baktığımız tek durak, gösterge panelinin bal peteği tasarımıydı. Harika görüntüsünün yanında, sanki birisi ön panelde kompozit kaportanın çekirdeğini kullanmaya karar vermiş gibidir. Ancak zamanla tüm bu deliklerde pislik birikip birikmeyeceğini biz de merak ediyoruz. Bu çizgiyi detaylandırmak, güzel bir proje olacak.

Motor Sistemi

2023 Civic Type R 315 beygir gücü sunuyor ve bunu 2.0 litrelik turboşarjlı 4 silindirli motordan 310 torkla destekliyor. Bu, hafif bir volana, sınırlı kaymalı diferansiyele ve vites küçültmelerde, otomatik devir eşleştirmeye sahip net 6 vitesli düz şanzımanla eşleştirilmiştir.

Bu aktarma organı büyük bir V-6 gibi çekiyor ve yeni Type R’nin sadece 1434 kg ağırlığında olmasına yardımcı oluyor ki bu modern standartlara göre oldukça zarif. Güç iletimi eşit ve öngörülebilir, bu da Type R’ın günlük kullanım için lehine olan bir başka nokta.

Son olarak, Type R size çeşitli sürüş modları sunar. Comfort, Sport, +R ve Individual modlarından birini seçebilirsiniz. Süspansiyondaki uyarlanabilir sönümlemeyi değiştirmek, denge kontrolünü gevşetmek, gaz kelebeği tepkisini hızlandırmak, devir eşleştirmeyi hızlandırmak, direksiyon yardımını çevirmek ve ön panel ekranını değiştirmek gibi, bunlar tam olarak beklediğiniz şeyi ifade eder.

+R modunda ayrıca denge ve çekiş kontrolünü tamamen devre dışı bırakma olanağına da sahip olursunuz.

2023 Honda Civic Type R kokpiti

Gösterge panelinde Honda, Type R’a gerçek bir ses düğmesi olan 9 inçlik bir dokunmatik ekran verir.

Type R şehir içinde 10,69 l, otoyolda 8,4 l ve toplamda 9,8 l için iyidir. Kurşunsuz benzin için oldukça ideal rakamlar.

Güvenlik ve Teknoloji

Civic Type R hala bir Honda ve bu, uzun bir güvenlik özellikleri listesine sahip olduğunuz anlamına geliyor. Honda, yeni modelin hava yastıklarını bir çarpışma anında daha da fazla koruma sağlayacak şekilde güncellediklerine dikkat çekti. Honda Sensing güvenlik ve sürücü yardım paketi standarttır ve Honda, uyarlanabilir hız sabitleyici, kör nokta monitörü ve şerit tutma sistemlerini güncellemiş ve ayrıca trafik işareti tanıma özelliğini eklemiştir.

Gösterge panelinde Honda, Type R’a gerçek bir ses düğmesi olan 9 inçlik bir dokunmatik ekran verir. Ayrıca 10,2 inçlik bir sürücü bilgi ekranı da var. Ses, kulağa harika gelen 12 hoparlörlü Bose Centerpoint kurulumu sayesinde gelir. Bir Honda sistemi olarak, kullanımı tamamen sezgiseldir.

Tabii ki, bilgi-eğlence sistemi her şeyi yapıyor. Type R fiyat noktasında navigasyon, akıllı telefon entegrasyonu, HondaLink ve koruyucu bir kılıf içinde yeni bir iPhone Pro Max’e uyan bir kablosuz şarj cihazı dahildir.

2023 Honda Civic Type R ön koltuklar

Pano teknolojisi ve kırmızı koltukların hepsi iyi ve güzel, ancak bir performans arabası sözünü yerine getirmeli. Type R hız, kullanım, frenleme ve tüm noktalarda üstündür ve bu çok önemlidir.

Type R’nin uyarlanabilir süspansiyonu, +R modunu seçtiğinizde tüm arabanın gerildiğini hissedebileceğiniz şekilde devreye giriyor. Islak yolda denge kontrolünün, aracı bir veya iki kaymada tutmasını sağlayacak kadar sert itmeyi başarıyor.

Arabanın çoğu zaman bulunacağı halka açık yollarda, Civic Type R bir zevktir. Varsayılan Spor modunda ve hatta Konfor modunda, sürüş deneyimi net, güvenilir ve çeviktir. Kullanabileceğiniz tüm güç ayağınızın altında ve tork anında, her virajdan çıkmak için vitese takılmanıza gerek kalmıyor.

ALINTI KAYNAK: https://www.zhaber.com.tr/2023-honda-civic-type-r-incelemesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir