“400 bin TL’nin altında 3 adet araç kaldı”


Türkiye otomobil piyasasında son durum LOG Tasarım

Türkiye otomobil piyasasında son durumu gözler önüne seren bazı veriler paylaşıldı. 400 bin TL’nin altında sadece 3 adet araç kaldı.

Ekonomist’te yer alan haberde aktarıldığı kadarıyla Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Depremle birlikte insanların ihtiyaçlarının arttı. Aracını satıp daha güvenli bir ev almak veya aracını satıp başka şehre gitmek isteyenlerin sayısı arttı. Yani piyasaya ikinci el araç girişi fazlalaşacak. İkinci elde arzın artmasıyla birlikte fiyatlar geri gelebilir” açıklamasında bulundu. Döviz kuru stabil olduğu için bu artışların rutin marka zamları olduğunu belirten Yalçın, “Deprem sonrası da markalar daha yüksek zamlar yapmayı düşünmüyordur. Ancak döviz sıfır araç fiyatlarında etkili bir faktör. Dövizin yükselmesi sıfır km araç fiyatlarını yukarı taşır. Son aylarda döviz stabil doluluğu için sıfır km araç fiyatları artmadı.” dedi. Pazardaki diğer sorunun da krediye ulaşım olduğuna işaret eden Yalçın, yukarıdakilere ek olarak “Diğer taraftan tedarik sorunu, çip krizi sorunları devam ediyor. 2023’de de tedarik sorunu devam edecek. Bekleme süresi 6 aya kadar çıkmış durumda. 2023 yılında da sıfır km açısında benzer bir durum olacak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, fiyat konusunda da dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye’de şu anda 400 bin TL’nin altında sadece üç adet araç kaldığını söyleyen Yalçın, “Zaten bu araçlar da baz model dediğimiz çıplak modeller. Arasanız da piyasada yok. Sıfır kilometrede 2023 yılında markaların elinde ne varsa satılacaktır. 1999 yılındaki Gölcük depreminden sonra satışlar 1 milyona kadar çıkmıştı. Bu sene de benzer bir satış adedi bekliyorum çünkü üreticiler de artık çip yoksa çipsiz, baz model araç üretiyorlar. Uzakdoğu’da çip fabrikası kurmayı planlayan otomobil üreticileri var ama tedarik hala sıkıntı” cümlelerini aktardı. Elektrikli araç tarafında ise satışların arttığını belirten Yalçın, “Ancak hala altyapıda yeterli değiliz. Geçen haftaki elektrikli araçlardaki ÖTV matrah güncellemesi de çok büyük indirimler getirmiyor. Matrah güncellemesi sonrası değişen ÖTV matrah dilimlerinin getirdiği indirim yaklaşık ortalama da 67 bin TL” dedi. Fiyat açısından Türkiye otomobil piyasasında son durum şöyle listelendi:

  • -400 bin TL’nin altında sadece 3 adet araç kaldı.
  • -400 ile 500 bin TL’nin arasında 13 adet kaldı. Ortalama fiyatı: 459 bin TL
  • -500 ile 600 bin TL’nin arasında 28 otomobil kaldı. Ortalama fiyatı: 544 bin TL
  • -600 ile700 bin TL arasında 57 otomobil kaldı. Ortalama fiyatı: 653 bin TL
  • -A segmentinde sadece 14 araç kaldı.
  • -B segmenti fiyat ortalama fiyat: 838 bin TL
  • -C segmenti fiyat ortalaması: 1 milyon 86 bin TL

ALINTI KAYNAK: https://www.log.com.tr/turkiye-otomobil-piyasasinda-son-durum-400-bin-tlnin-altinda-sadece-3-adet-arac-kaldi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir