Alfa Romeo 33 Stradale tanıtıldı

Alfa Romeo 33 Stradale tanıtıldı. Alfa Romeo; özel müşterilere yönelik olarak sadece 33 adet üreteceği 33 Stradale egzotik otomobilini tanıttı. Alfa 33 adı, ülkemizde 1983-1995 yılları arasında üretilen Type 905 ve 907 hatchback modelleri ile bilinse de, model adının kökü; 1967-1969 yılları arasında üretilen ve dünyanın ilk süper otomobilleri arasında gösterilen “33 Stradale”ye dayanıyor.

Konu hakkında açıklama yapan Alfa Romeo CEO’su Jean-Philippe Imparato “Yeni 33 Stradale ile geçmişimizi yansıtan, markaya hizmet eden ve Alfisti’leri gururlandıracak bir otomobil ortaya koymak istedik. Böyle bir sonuç, ekibimizin uzmanlığı, sıkı çalışması ve tutkusu ile markanın geleceğinde yeni sayfalar yazma konusunda açık bir hırsa sahip yönetimin desteği ve markanın benzersiz geçmişine tam saygı sayesinde elde edilebilirdi. Yeni 33 Stradale 1969’dan bu yana markanın ilk özel yapım (‘fuoriserie’) otomobili ve sonuncusu olmayacak, söz veriyorum.” diye konuştu.

Yeni Alfa Romeo 33 Stradale için, minimalist yaklaşımı benimseyen 49 kişilik bir mühendis ekibi oluşturulmuş. Tasarım olarak ilk 33 Stradale’nin detaylarının modern bir şekilde yorumlanmasıyla ortaya çıkmış. Otomobilin rüzgâr direnç katsayısı 0.375 Cd.

Alfa Romeo Centro Stile (Alfa Romeo Tasarım Merkezi) tarafından tasarlanan yeni 33 Stradale, markanın geçmişte de çalıştığı karoser atölyesi Carrozzeria Touring Superleggera tesislerinde üretilecek.

Kapsamlı teknik özellikleri henüz açıklanmayan Alfa Romeo 33 Stradale’nin benzinli ve tamamen elektrikli (BEV) olmak üzere 2 motor seçeneği olacak. ZF şanzımanla kombine edilmiş, 2.9 litrelik V6 silindirli, çift turbo beslemeli benzinli motor 620 HP güç üretecek. Elektrikli versiyonun ise 750 HP’nin üzerinde bir güç üreteceği açıklandı. Her iki versiyonun performansı da etkileyici. Otomobiller 333 km/s’lik son hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanma süreleri 3 saniyenin altında. Aktif amortisörlere sahip çift kollu süspansiyon ve ön aks lifti yol tutuşu ve konfor sağlıyor. Alfa Romeo Brake-By-Wire fren sistemi ve Brembo karbon-seramik frenler üst düzey performans sunuyor. Alüminyum H-çerçeve ve karbon fiber monokok sağlamlığı ve hafifliği garantiliyor. Yine yüksek kalitede sağlamlık ve güvenlik için karbon fiber ve alüminyumdan menteşeli kelebek kapılara sahip bir tavan yapısı tasarlandı. Pencere çerçeveleri karbon fiberden, arka cam ise polikarbonattan yapıldı. Aracın yürüyen aksam ayarları F1 pilotu Valtteri Bottas’ın desteğiyle efsanevi Balocco pistinde gerçekleştirilecek. Böylece F1 deneyimi gündelik sürüş deneyimine taşınması hedefleniyor.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan Alfa Romeo Tonale ilk sürüş izlenimi yazısı için BURAYA, Alfa Romeo web sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

 

ALINTI KAYNAK: https://www.otomobil.com.tr/alfa-romeo-33-stradale-tanitildi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir