BANTBORU, İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi sponsoru oldu

BANTBORU, İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi sponsoru oldu. Küresel otomotiv ve dayanıklı tüketim ürünleri (beyaz eşya) sektörlerinde önem taşıyan çelik boru sistemleri alanında dünyanın en önemli 5 orijinal ekipman üreticisinden biri olan Bantboru sürdürülebilirlik konusuna büyük önem veriyor. Bu kapsamda hem üretim tesislerinde çevreci çözümlere odaklanırken, hem de bu konuda çalışmalar yapan üniversiteli gençlere destek oluyor. Bantboru bu kapsamda İstanbul Teknik Üniversitesi ZES Güneş Arabası Ekibi’ne (İTÜ ZES GAE) “Elmas Sponsor” oldu. Bu destek ekibin ARIBA ZES X aracıyla katılacağı ve güneş enerjili araçlar kategorisinde en prestijli ve en büyük organizasyon olan Bridgestone World Solar Challenge 2023 hazırlıklarının yanı sıra, ekibin bir diğer projesi olan ve her türlü yolda otonom sürüş özelliğine sahip ARIBA Autonomous II ‘yi kapsıyor. Araçlar için BANTBORU Ar-GE ve mühendislik destekleri ile İTÜ ZES GAE üyeleri için şirket bünyesinde staj olanaklarını da kapsayan BANTBORU desteği, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük özel sektör üniversite iş birliklerinden birini oluşturuyor.

Zorlu Enerji’nin yeni nesil teknoloji markası ZES’in (Zorlu Energy Solutions) Ana Sponsor olarak desteklediği İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, 2022 yılında Belçika’daki eski F1 pisti Circuit Zolder’da katıldığı Avrupa Güneş Arabaları Yarışması’nda (iLumen European Solar Challenge) ilk üçe girdi.

Konu hakkında açıklama yapan BANTBORU CEO’su Sinan Gider, “BANTBORU’nun ihracatla Amerika’dan Hindistan’a uzanan küresel ayak izini, ABD, Almanya, Güney Afrika, İngiltere ve Macaristan olmak üzere 3 kıtada, 5 farklı lokasyonda üretimle farklı bir boyuta taşıyoruz. Ar-Ge ve üretim gücünün yanı sıra kurum kültürünü de ihraç eden, çalışanlarına kendi bünyesinde uluslararası kariyer fırsatları sunan, farklı coğrafyalarda, farklı kültürleri çatısı altına çok uluslu bir yapıya dönüşüyoruz. Böyle bir dönemde, 18 yılı aşkın bir ekip kültürünün devamlılığını sağlayarak ulusal ve uluslararası platformlarda birçok başarıya imza atmış olan İTÜ ZES GAE’nin ülkemize büyük prestij kazandıran projelerine destek vermek bizlere büyük gurur ve heyecan veriyor. Çevre, ekonomi, toplumsal eşitlik üçgeninde sürdürülebilirlik odağını, işimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz ve bu konuda değer zincirimize yayılacak adımlar atmayı önemsiyoruz. Yenilenebilir enerji kullanımı, enerji verimliliği, karbon ayak izimizin azaltılması, sıfır atık konularına odaklanıyoruz. Sürdürülebilirlik azmimiz paralelinde gençlerin mobilitenin geleceğine yönelik gayretlerinin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Gider sözlerine “2022 yılında Avrupa Güneş Arabaları Yarışması’nın (European Solar Challenge) 24 Saat Etabı’nı, elde ettikleri üçüncülük derecesi ile tamamlayan İTÜ ZES GAE’nin yeni hedefi, güneş enerjili araçlar kategorisinde en prestijli ve en büyük organizasyon olan Bridgestone World Solar Challenge 2023. Avustralya kıtasını kuzeyden güneye kat edecek 3021 km’lik bu endürans müsabakasında ekibin ARIBA ZES X aracının destekçisi olacağız. Bunun dışında, İTÜ ZES GAE’nin otonom sürüş özelliği sunan güneş arabası ARIBA Autonomous II‘ye de destek veriyoruz. Sponsorluk desteğimizin yanı sıra, BANTBORU Ar-Ge ve Üretim ekiplerimiz araçların farklı teknik ihtiyaçları için CNC torna uygulamaları gibi farklı konularda çalışmalara başladı bile.” diye devam etti.

İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi Proje Yöneticisi Abdullah Çalışkan ise ““2004 yılında kurulan ekibimiz, İTÜ’nün Arı kelimesini, arabanın son hecesini ekleyerek ARIba’yı güneş arabası kültürüne kazandırdı. 2005 – 2014 yılları arasında düzenlenen TÜBİTAK Formula G Kupası yarışlarında 4 birincilik, 4 ikincilik ve 2 üçüncülükle damgasını vuran ekibimiz, 2009 yılından bu yana uluslararası arenada da yer alıyor. 2009 yılında ilk kez katıldığımız World Solar Challenge’da “En İyi Yeni Katılımcı Ödülü” nü kazandık. 2016 yılında “Brain Sport Award” özel ödülünü kazandığımız European Solar Challenge’a, 2020’de pandeminin tüm zorluklarına rağmen tekrar katıldık ve “En Mücadeleci Takım (Spirit of the Event)” ödülüne layık görüldük. 2022 yılında ise Zorlu Energy Solutions (ZES) ana sponsorluğunda, güneş arabası serilerine eklediği en yenilikçi araç olan ARIBA ZES X ile European Solar Challenge yarışını üçüncülük derecesiyle tamamladık Bu yarış hazırlıkları kapsamında, İstanbul’dan başlayarak Bursa, Eskişehir, Konya ve Ankara illeri ile devam eden güzergahta hazırlık turu da gerçekleştirdik. 2023 yılı hedefimiz ise, Avustralya’da gerçekleştirilecek World Solar Challenge. Kendi alanında dünya devleriyle ölçek bağımsız rekabet edebilen BANTBORU’nun desteğiyle hedeflerimize daha da yakınız” dedi.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan “Bantboru yenilenebilir enerji yatırımı” haberini okumak için BURAYA tıklayın! Bantboru internet sitesine ulaşmak için BURAYA, İTÜ Solar Car Team internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

ALINTI KAYNAK: https://www.otomobil.com.tr/bantboru-itu-zes-gunes-arabasi-ekibi-sponsoru-oldu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir