Çin Ticaret Bakanlığı’ndan Ek Gümrük Vergisi Hakkında Açıklama

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan Ek Gümrük Vergisi Hakkında Açıklama

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan Ek Gümrük Vergisi Hakkında Açıklama

Geçtiğimiz hafta Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillere getirilen ek gümrük vergisi, Çin’de yankı buldu. Çinli yetkililer 3 Mart 2023’te Resmi Gazete’de yayımlanan Çin’den ithal edilen elektrik araçlar için yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına yönelik karar hakkında açıklamalar yapmaya başladı.

Shenniao Zhixun Observation’da yer alan habere göre, Türkiye’nin söz konusu kararı geri çekmesi gerektiğini söyleyen Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Çin ve Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesi olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin DTÖ’nün çizdiği kurallara ve taahhütlere uyması gerektiğini belirtti.

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan Ek Gümrük Vergisi Hakkında Açıklama

Türkiye’de Çin’de üretim yapan MG, Seres ve Skywell gibi markalar elektrikli otomobillerini satış ve satış sonrası faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Yakın bir tarihte BYD, Leap Motor ve Chery de Türkiye pazarına girmeyi planlıyor.

İlk etapta benzinli araçlarını Türkiye getirecek Chery’nin önümüzdeki yıl elektrikli otomobillerini de Türkiye’ye getirme hedefi bulunuyor. BYD ise, önceki hafta Türkiye pazarına elektrikli otomobilleri ile gireceğini duyurmuştu. Leap Motor ise yıl içinde Türkiye’de elektrikli otomobillerini satışa sunacak. Ayrıca, Türkiye’de kısa bir süre önce şirket kuran Tesla’da, Çin’in Şangay kentinde ürettiği otomobilleri Türkiye’ye getirmeyi planlıyor.

Yetkili Bayi ve Oto Galerilere 6 Ay ve 6 Bin Kilometre Cezası!

ALINTI KAYNAK: https://www.otomobilir.com/haber/cinden-ek-gumruk-vergisi-aciklamasi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir