Dikkat! Yüzde 20’den fazla geriledi: İşte elektrikli otomobil fiyatları…

Dikkat! Yüzde 20'den fazla geriledi: İşte elektrikli otomobil fiyatları...

Elektrikli araçların hangi ÖTV dilimine gireceğini belirleyen matrah limitleri (vergisiz fiyat) geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yükseltilmişti.

Buna göre, gücü 160 kW’yı geçmeyen ve vergisiz fiyatı 1 milyon 250 bin TL’yi aşmayan elektrikli araçlar yüzde 10 ÖTV, 1 milyon 250 bin TL’yi aşan araçlara ise yüzde 40 ÖTV uygulanmaya başladı. Motor gücü 160 kW’ı aşan ancak fiyatı 1 milyon 350 bin TL’yi aşmayan elektrikli araçlardan yüzde 50, bu tutarı aşan araçlardan ise yüzde 60 ÖTV alınıyor. Yeni matrah limitleri ile birlikte özellikle orta sınıfta yer alan elektrikli otomobiller yüzde 40 ÖTV diliminden yeniden yüzde 10’luk ÖTV dilimine girdi. Bu sayede fiyatları yüzde 21.39 geriledi. Bazı üst segmentteki otomobilleri fiyatları da ortalama yüzde 3 ila 6 arasında düştü.

FİYATI DÜŞEN BAZI MODELLER

 

ÖNCEKİ LİMİT 700 BİN TL’YDİ

Matrah limitinin güncellemesinden önce motor gücü 160 kW’ı, vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi geçmeyen Elektrikli otomobillerden yüzde 10, vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi aşan elektrikli otomobillerden yüzde 40 ÖTV alınıyordu. Motor gücü 160 kW’ı geçen elektrikli araçlardan ise 750 bin TL’yi aşmayanlar için ÖTV oranı yüzde 50, 750 bin TL’yi aşanlar için ÖTV oranı yüzde 60 olarak uygulanıyordu. Matrah limitlerinin yükseltilmesi kur, küresel maliyet artışları ve enflasyondan dolayı vergi öncesi fiyatları artarak ÖTV dilimi değişen bazı araçların yeniden daha düşük ÖTV dilimlerine girmesi anlamına geliyor.

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/otomobil/dikkat-yuzde-20den-fazla-geriledi-iste-elektrikli-otomobil-fiyatlari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir