Elektrikli Otomobil Satışları

Elektrikli otomobil satışlarında büyük artış gerçekleşti

Türkiye’de elektrikli otomobil satışları, geçtiğimiz yıl Ocak-Ekim aylarını kapsayan dönem için önceki yılın aynı dönemine göre %148,6 artışla 4.939’a yükseldi. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin verilerine göre geçtiğimiz yıl toplam 7.733 adet elektrikli araç satışı gerçekleşti.

Otomobiller motor tipine göre değerlendirildiğinde, dünya genelinde artık yavaş yavaş üretimi azaltılan ve ileride üretiminin tamamen durdurulması planlanan dizel motorlu otomobil satışlarındaki düşüşün sürmesi dikkati çekiyor. Üreticilerin geçmiş yıllara kıyasla daha az dizel motorlu aracı piyasaya sunması da dizel satışlardaki azalışta önemli etkenlerden biri olarak kabul ediliyor.

Oto gazlı otomobil satışlarında da azalış kaydedildi. Gelecekte içten yanmalı motorlu otomobillerin yerini alması beklenen hibrit ve elektrikli otomobillerin satışları ise son dönemlerde olduğu gibi artmaya devam etti. Birçok üretici, daha önce duyurusunu yaptığı modellerini piyasaya sürmeye başladı.

Benzinli otomobiller ilk sıradaki yerini koruyor

Türkiye otomobil pazarında, geçen yılın 10 ayında benzinli otomobiller 316.109 adetlik satışla birinci, dizel otomobiller ise 74.677 adetle ikinci sırada yer aldı. Hibrit otomobil satışları 43.897 adet olurken, oto gazlı otomobil satışları 7.042 adet ve elektrikli otomobil satışları da 4.939 adet olarak kayıtlara geçti.

Ocak-Ekim 2021’de 312.193 adet benzinli, 97.110 adet dizel, 40.820 adet hibrit, 23.202 adet oto gazlı ve 1.987 adet elektrikli otomobil satışı yapılmıştı.

Dizel satışları azalmaya devam ediyor

Benzinli otomobil satışları, 2022 yılının ilk 10 ayında 2021’in aynı dönemine göre %1,3 arttı. Dizel otomobil satışları %23,1 ve oto gazlı otomobil satışları da %69,6 geriledi. Bu dönemde hibrit otomobil satışları %7,5 ve elektrikli otomobil satışları da %148,6 artış kaydetti.

Hibrit ve elektrikli araçların payı %10,9 oldu

Ocak-Ekim 2021’de %20,4 olan dizel otomobillerin satışlardan aldığı pay, bu yılın aynı döneminde %16,7’ye geriledi. Söz konusu dönemde benzinli otomobillerin payı %65,7’den %70,8’e yükselirken, oto gazlı otomobillerin payı %4,9’dan %1,6’ya geriledi. Elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı %0,4’ten %1,1’e ve hibrit otomobillerin payı da %8,6’dan %9,8’e çıktı.

Veriler, dünyada da yaygınlaşmakta olan elektrikli ve hibrit otomobillerin, Türkiye otomobil pazarından aldığı payın düşük seviyelerde olduğuna işaret etti. Adet bazında da düşük olmasına karşın satışların büyüme hızı, tüketicilerin elektrikli otomobillere olan ilgisini ortaya koyuyor. Son dönemlerde birçok önemli marka da elektrikli otomobillerini Türkiye pazarına sunmuş durumda. “Yeşil otomobillerin” pazardan aldığı payın, ilerleyen dönemlerde, Togg’un Mart 2023’te pazara girmesi ve dünyadaki gelişmelerle birlikte daha da artması bekleniyor.

Elektrikli Otomobiller
Elektrikli Araba Fiyatları
Elektrikli Araçların Şarj Maliyeti
Elektrikli Otomobillerin Batarya Hücreleri
Elektrikli Araçların Avantajları

ALINTI KAYNAK: https://otomobilkampanyalar.com/elektrikli-otomobil-satislari/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir