Ford, Formula 1 Dünyasına Geri Dönüyor

Ford, motor sporları severleri yakından ilgilendiren önemli bir açıklamaya imza attı. Saatler önce yapılan açıklama ile beraber Ford, Formula 1 dünyasına geri döneceğini duyurdu. Markanın doğrudan yarışlarda yer alması durumundan söz etmiyoruz ama çok iddialı takımlar için motor ortaklığı kurulacağı ortaya çıktı.

Son gelen bilgilere göre markanın anlaştığı takımlar Red Bull Racing ve Scuderia AlphaTauri takımları. Tabii ki bu anlaşma büyük bir ortaklık için de işaretleri öne seriyor demek mümkün.

Ford, Formula 1 Hikayesinde Ben de Varım Dedi

Red Bull Powertrains ile yapılan ortaklık sonrasında Ford, bu takımlar için motorlar geliştirecek. Anlaşma 2026 yılından itibaren geçerli olarak karşımıza çıkacak. 2026 yılından başlayacak ortaklığın en az 2030 yılına kadar yani 4 senelik bir dönem boyunca devam etmesi bekleniyor.

Bu süreçte takımlar için geliştirilecek motorlar ise özel seri yeni nesil hibrit motorlar olacak. Yeni güç üniteleri ile Ford, Formula 1 pazarında da büyük bir pay sahibi olmayı amaç ediniyor.

Markanın bu alanda güç ünitelerinin yazılımı üzerinde de tecrübesini göstermesi bekleniyor. Tabii ki açıklamalara bakacak olursak, henüz gelişmeler için beklemek lazım.

ford, formula 1

2026 yılından sonra yeni Formula 1 motorları konusunda daha detaylı bilgiler de elde etmemiz mümkün olacak. Yeni güç üniteleri konusunda hem teknik hem de yazılımsal  detaylar verilecek mi ilerleye günlerde göreceğiz.

Şu gelişmelerle Ford’un yeniden Formula 1 dünyasına dönmesi bile rekabetin yeniden artması demek oluyor. Zira 2026 sonrasında yine Formula 1 sektöründe kendisini gösterecek çok sayıda marka var.

Öyle ki 2026 sonrasında F1 için yeni motorlar sunulmaya başlayacak. Pazarda yeni nesil motorlara geçileceği için, dünya devi birçok araç markasının da F1 dünyasında yeniden boy gösterdiğini göreceğiz. Audi ve Porsche gibi devler de bu markalar içerisinde yer alıyor.  

ALINTI KAYNAK: https://www.otodunya.com/ford-formula-1-dunyasina-geri-donuyor-187803.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir