İlk Xiaomi elektrikli otomobil için yeni tarih geldi

Dev teknoloji firması Xiaomi, uzun zamandır bir elektrikli otomobil geliştiriyor ve bu alanda en iyilerden olmak istiyor.

İlk tamamen elektrikli Xiaomi otomobil modeli uzun süredir masada bulunuyor. Bu araç bugün tekrar gündemde çünkü CEO Lei Jun’a göre aracın kış testleri ve yapılan diğer denemeler oldukça olumlu sonuçlandı. Üzerinde çalışmalar elbette devam edecek araç, CEO’ya göre 2024’ün ilk yarısında seri üretime alınacak (Burada ilk 300 bin kadar araç üretimi hedefleniyor) ve yüksek ihtimalle 2024’ün sonu gelmeden Çin merkezli olarak yollara çıkmış olacak. Bu araç için kurulan Xiaomi Auto firmasının, geçtiğimiz ay konuşan CEO Lei Jun’a göre önümüzdeki 20 yıl içerisinde en büyük beş otomobil üreticisinden birisi olması hedefleniyor. Bu gerçekten çok uzun vadeli bir gelecek hedefi ve firmanın karşısında çok güçlü rakipler yer alıyor. İlk beşe giremese bile ilk 10 içerisinde kendisine yer bulması çok olası duran Çin merkezli şirket, yine Lei Jun’a göre şu an Çin özelindeki rekabetin 6 ila 7 yıl gerisinde yer alıyor. Firmanın pazara sunulacak ilk aracını en son tasarımsal olarak ortaya çıkması gündeme taşımıştı. MS11 adının verildiği elektrikli araç, gerçekten iddialı görünüyor ve ilk bakışta farları üzerinden adeta sedan bir McLaren izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gerçekten sportif bir çizgisi olan tamamen elektrikli sedan, daha önce aktarıldığı kadarıyla pazarda Tesla Model 3 karşısına çıkarılacak ve 38 bin dolardan başlayacak. Söylendiği kadarıyla Xiaomi ilk otomobili için iki farklı versiyon geliştiriyor. Alttaki aracın fiyatı opsiyonlara bağlı olarak 38-44 bin dolar aralığında değişecek ve bu araçta 400V destekli BYD lityum demir fosfat batarya kullanılacak. İkinci versiyon ise 51 bin dolardan başlayacak ve bu araçta 800V CATL Qilin batarya kullanılacak. Bu batarya uygun şartlarda sadece 15 dakikada yüzde 80 doluluğa taşınabilecek.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bilgilere göre firmanın ilk aracı otonom sürüş konusunda lazer temelli LiDAR sensörü ile donatılacak. Firma bu konuya büyük önem veriyor ve uzun zamandır Pilot Test isimli bir otonom test otomobili ile gerçek yaşam testleri gerçekleştiriyor. Otonom sürüş sistemleri için 500’den fazla çalışana sahip olan şirket, yaptığı büyük yatırımlar ile 2024 özelinde bu tarafın lideri olmayı hedefliyor.

İlk aracına Qualcomm ve Nvidia imzalı işlemcilere yer verecek ve sensörler özelinde Almanya merkezli Continental ile çalışacağı iddia edilen Xiaomi’nin, “Le mans” isimli ikinci elektrikli otomobil ise söylendiği kadarıyla 2025 yılında yollara çıkarılacak. Bu araç ilk model ile aynı temeli paylaşacak ancak üç elektrik motoru ile çok daha güçlü bir seçenek olacak. Bu araç yüksek ihtimalle bir SUV olarak ses getirecek. Dev teknoloji firması elektrikli otomobil konusunda önemli avantajlara sahip olduğuna inanıyor. Bunu Lei Jun geçtiğimiz yıl paylaştığı şu maddeler ile açıklamıştı:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.
2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.
3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.
4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.
5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Lei Jun otomobil projesi için, “Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” demişti.

ALINTI KAYNAK: https://www.log.com.tr/ilk-xiaomi-elektrikli-otomobil-icin-yeni-tarih-geldi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir