Jikle Nedir, Ne İşe Yarar? Arabalarda Jikle Nasıl Kullanılır?

Motor, araba için en önemli parçalardan biridir. Arabanın çalışmasını sağlayan motora güç veren sistemlerden biri ise jikledir. Yakıt ile aynı zamanda havanın eşleşmesini sağlayarak motora kuvvet basıncı vermektedir. Aracın motor kısmında bulunan karbüratörün ağzından hava girmesini engelleyen parçadır.

Jikle Nedir ve Ne İşe Yarar?

Jikle arabanın en temel ve önemli parçalarından biridir. Motora güç vererek motor kapağı içerisinden hava girmesini engelleyen parçadır. Motorun soğumasını önleyerek düzgün çalışmasını sağlar. Jikle hava ve yakıt karşımını zenginleştirerek motora güç kazandırır. Havanın motora ulaşmasını sağlayacak bloke özelliğe sahip olan araç malzemelerinden biridir.

Arabalarda Jikle Nasıl Kullanılır?

Arabada bulunan jikle motor kısmında yer almaktadır. Yakıtın tüm karışım ayarlarının yapılmasını sağlar. Hava ile motoru stabil düzeyde tutarak motorun soğumasını da engeller. Motor bu sayede hızlı ve düzgün bir şekilde çalışmaya başlar. Arabalarda jikle kullanımı motoru çalıştırma ile başlamaktadır. Aracı çalıştıran kişiler ardından motora güç vererek jikle sistemini de devreye sokmaya başlamaktadır.

 

ALINTI KAYNAK: https://www.milliyet.com.tr/otomobil/jikle-nedir-ne-ise-yarar-arabalarda-jikle-nasil-kullanilir-6771500

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir