Kadınlar Günü’nde ağır vasıtasını aldı

Kadınlar Günü’nde ağır vasıtasını aldı

Evli ve bir çocuk annesi olan Özel, aracını yenilemek üzere tercih ettiği yeni Renault Trucks T EVO 520 yüksek kabinli çekicisini sektör temsilcilerinden Z.Şebnem Uygurtürk’ten teslim aldı. Türkiye genelinde yaptıkları taşımada rotalarına göre yüklerinin de değişkenlik gösterdiğini belirten Berat Özel; “Yolumuz, har zaman asfalt olmuyor. Örneğin Akdeniz Bölgesi’nde ormanlık alanda tomruk taşımacılığı yapıyoruz. Bu ormanlık bölgeler, eğimi kadar yamaçları uçurum olan toprak yolları ile de zorlu rotalar. Böyle güzergahlarda her yönden güvendiğiniz araçlarla sürüş yapmanız büyük önem taşıyor” diyor.

Kadınlar her işi yapabilir

“Her işin kendine göre zorlukları olabiliyor ama bu zorluklar herkes için aynı” şeklinde konuşan Özel; “Kadınlar, tüm dünyada artık her iş alanında varlıklarını kanıtladı. En önemlisi ise yaptığınız işi sevmek. Ağır vasıta kullanmak, benim için özgürlük hissi demek ama sorumluluğunuz da aracın tonajıyla artıyor. Tüm yol kullanıcılarına ve binek araçlara karşı daha sorumlu davranmanız gerekiyor. Diğer araç sürücülerinin hatalarına karşı temkinli olmalısınız. Mesleğimizde en önemli konu, uykusunu iyi almış ve yorgun olmayan sürücüler. Araçların konforu ise artık sürücü yorgunluğu azaltan yapılara sahip” açıklamasında bulundu.

Kadın sürücüler desteklenmeli

Özel, yollarda halen kadın ağır vasıta sürücüsü olarak değişik tepkiler ile karşılaştığına değiniyor. Genel olarak yol sürücülerinin kendisini gördüğünde şaşırdığını dile getiren Özel; “Meslektaşlarımın da halen kadın sürücü görmeye alışık olmadığını söyleyebilirim. Yolda beni direksiyonda gördüklerinde iki kere bakabiliyor veya yakıt ikmali yapacağım noktada görevliler şaşkınlık yaşayabiliyor. Halbuki artık kadın ticari araç sürücülerinin sayısının artması gerektiğine inanıyorum” dedi. Berat Özel, her türlü yük ile şu anda yurt içi taşımacılığı yapıyor. En kısa zamanda belgelerinin tamamlanacağını belirten Özel, artık uluslararası uzun yol taşımacılığı için de hazırlanıyor. Açıklamasında; “Tüm dünyada üstelik de inşaattan şehir içi yolcu taşımacılığı, uzun yol lojistiğine kadar kadın sürücülerin sayısı artıyor. Aynı gelişimi, ülkemizde de görmeyi arzu ediyoruz. Uzun yol kaptanı olmak, zorlu bir görev ama yol tutkunu olan çok sayıda kadın sürücü bulunuyor. Sadece desteklenmeleri gerekiyor” dedi.

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/otomobil/kadinlar-gununde-agir-vasitasini-aldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir