Kış Mevsimi için Güvenli Sürüş Önerileri

Goodyear, kış koşullarının tüm Türkiye’yi etkisi altına almaya başladığı bugünlerde karlı ve buzlu zeminlerde güvenli sürüşe dair sürücüleri bilgilendiriyor. Kışın hava sıcaklıklarının düşmesi, gizli buzlanma ve kar yağışı gibi mevsimsel şartlar, yolculukları zaman zaman zorlaştırıyor.

Karlı ve buzlu zeminlerde güvenli sürüş için yapılması gerekenler

Kış mevsiminde yollara güvenlik amacıyla dökülen tuz ve kimyasallar zaman içinde lastiğinizde korozyona yol açabilir. Kış lastiğinizin bu korozyondan etkilenmemesi ve ömrünü uzatmak için gerekli durumlarda lastiğinizi temizlemeyi unutmayın. Lastik basıncı ayda en az iki kere, lastikler soğukken kontrol edilmelidir ve araç üreticisi tarafından önerilen değerde olmalıdır. Karlı ve buzlu zeminlerde basıncı düşürülmüş yaz lastiği kullanımı yol güvenliği bakımından oldukça tehlikelidir ve kesinlikle uygulanmamalıdır.

Güvenli sürüş için diş derinliğinin önemi büyüktür. Yasal olarak diş derinliği 1,6 mm altına inmemelidir. Ancak bu güvenlik sınırı değildir, lastiklerin kullanım ömrünü etkileyebilecek diğer faktörler de göz önünde bulundurularak doğru zaman geldiğinde lastikler değiştirilmelidir. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde kullanılması önerilen kış lastiklerinin kullanılmadıkları dönemde uygun koşullarda saklanması gereklidir. Lastiklerin belli aralıklarla kontrol edilmesi ve mümkünse ön arka olacak şekilde değiştirilmesi lastik aşınmasını dengeleyerek hem daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlayacak hem de lastik kullanım ömrünü artıracaktır.

Kar ve buzda araç kullanma teknikleri

Goodyear, karlı ve buzlu zeminlerde araç sürerken de şunlara dikkat etmeyi öneriyor: Mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü koşullarda kış lastiği kullanılmıyorsa lastiğin yol tutuşu zayıflar ve fren mesafesi uzar. Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyretmek gerekir, lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşüktür. Mümkün olduğunca az hareket edilmeli, gereksiz şerit değiştirmelerinden kaçınmalıdır. Gizli buz tehlikesi olan gölgelik alanlara girerken mutlaka hız düşürülmelidir. Güvenli sürüşün temel önceliği duruş mesafesidir. Buzlu, karlı zeminlerde takip mesafesini iki katına çıkarmak gerekir. Köprü, viyadük ve rüzgârlı bölgelerde buzlanma riski fazla olduğu için aşırı hızdan ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınılmalıdır. Frene uzun süreyle çok basılmamalıdır. Frene, kesik kesik basarak, hafif frenleme yapılmalıdır.

Kış lastiğinde de uzman Goodyear, sahip olduğu teknoloji ve inovasyon gücünü farklı araç tiplerine göre pazara sunduğu Ultragrip kış lastikleri ailesiyle vurguluyor. Goodyear UltraGrip ailesi, dünyada 70 milyon adetten fazla satılarak tüketicilerle buluştu.

Sıcaklık +7 derecenin altına düştüğünde güvenli sürüş için kış lastiği kullanılması şart

Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Ertan San, sürücüler arasında, kış lastiğinin sadece karlı zeminlerde kullanılması gerektiğine dair bir yanılgı olduğunu belirterek, ‘Oysa güvenli bir sürüş için kış lastiğinin hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü tüm bölgelerde kullanılması şart. Kış lastiklerinde kullanılan özel kauçuk, zorlu kış koşullarında çok daha iyi yol tutuş, daha kısa fren mesafesi sunuyor. Bu da sürücüler için çok daha güvenli ve konforlu bir sürüş performansı anlamına geliyor.’ ifadelerini kullandı.

Goodyear’ın yüksek teknolojisiyle geliştirilen UltraGrip Performance+, UltraGrip Performance+ SUV, UltraGrip 9+, UltraGrip 8, UltraGrip 8 Performance ve UltraGrip Cargo lastikleri, farklı araç tiplerine göre sürücülerin tüm beklentilerini karşılıyor. Goodyear’ın kış lastiği UltraGrip, yoğun kış şartlarında güvenlikten vazgeçemeyenler için tasarlandı ve performansını en üst seviyeye çıkarmak için özel teknolojilerle donatıldı.

Winter Grip teknolojisi, düşük sıcaklıklarda esnekliğini kaybetmeyen özel hamuru yol yüzeyine tam uyum sağlayarak karlı ve buzlu zeminlerde güçlü yol tutuş ve çekiş performansı sunuyor. Traction Protect teknolojisi, reçine katkılı özel sırt hamuru ve desenindeki dayanıklı bloklar, yol tutuşunun yanı sıra fren mesafelerini kısaltıyor. Mileage Plus teknolojisi, zorlu yol koşullarından daha az etkilenen yüksek dayanımlı sırt hamuru daha uzun kilometre performansı sağlıyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Goodyear yetkili satıcılarından alabilirsiniz.

Yağmurlu Havada Araba Kullanmak
Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Uzun Süre Park Halinde Kalan Arabanızda Yapmanız Gerekenler
Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz
Güvenli Sürüş Teknikleri

ALINTI KAYNAK: https://otomobilkampanyalar.com/goodyeardan-kis-mevsimi-icin-surus-onerileri/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir