Mercedes-Benz 2022’ye kadar 6 yeni elektrikli model çıkartacak

Alman markası elektrikli araç gamının, tümü 2022’ye kadar piyasaya sürülecek EQS, EQA, EQB ve EQE modelleri ile başlayacağını açıkladı.

Mercedes-Benz yaptığı açıklama ile tamamı 2022’ye kadar piyasaya sürülecek altı modelin duyurulması ile sadece elektrikli araçlardan oluşan EQ alt markasının geleceğini daha da ayrıntılandırmış oldu.

Elektrikli Mercedes-Benzler ne zaman satışa çıkacak?

Modellerin hepsi daha önce üretim için onaylanmış olsa da, Mercedes-Benz ilk kez altı modelin her biri için tarihleri de açıkladı. 

Tüm Mercedes-Benz yazılarımız için tıklayın.

S-Serisi boyutlarındaki EQS, 2021’in ilk yarısında piyasaya sürülecek yeni nesil EQ modellerinin ilki olacak. Elektrikli EQS modeli firmanın Almanya’daki Sindelfingen fabrikasında üretilecek.

2021 yılı bitmeden üretime geçecek olan son model ise, E-Serisi boyutunda bir elektrikli “iş sedanı” olan EQE olacak. Elektrikli EQE modeli ilk olarak firmanın Almanya’nın Bremen kentindeki fabrikasında ve Pekin’de üretilecek.

Direksiyon yerine joystick ile kumanda edilen Mercedes F200

Elektrikli Mercedes-Benz modelleri nerede üretilecek?

2022 yılında Mercedes, mevcut EQC modelinin üzerine kurulu iki SUV tanıtacak. EQE ve EQS SUV’lar, aynı adı taşıyan sedanların yüksek kasa muadilleri olarak hizmet verecek. Bu modellerin üretim merkezi ise Amerika Birleşik Devletleri – Tuscaloosa olacak.

EQV elektrikli minibüs ile birlikte Mercedes-Benz, 2022 yılına kadar (Smarts haricinde) toplam sekiz tam elektrikli model sunacak. Modellerin çoğu, yakıt motorlu varyantlarla aynı hatta üretilecek. Örneğin EQS, S-Serisi ile tamamen içteş bir üretim hattını paylaşırken, ABD yapımı EQE ve EQS SUVlar, GLE ve GLS ile aynı üretim hatlarını paylaşacak.

https://www.youtube.com/watch?v=FRDIZgPajdQ

2025 yılına kadar 25 elektrikli Mercedes-Benz

Mercedes-Benz’in elektrikli modelleri çıkarması, sunulan plug-in hibrit modellerin artmasıyla tamamlanacak. 20’den fazla farklı plug-in elektrikli araç çeşidi halihazırda satışta, ancak bu sayının 2025 yılına kadar 25’i geçeceği öngörülüyor.

Almanya, Polonya, ABD, Çin ve Tayland gibi ülkelerde üç kıtaya yayılmış bulunan fabrikalarla küresel bir pil üretim ağı şu anda mevcut. Mercedes-Benz, plug-in hibritlerin ve tam elektrikli araçların 2030 yılına kadar satışlarının yarısından fazlasını oluşturacağını tahmin ediyor. 

Mercedes-Benz EQ
Mercedes-Benz elektrikli otomobiller işini oldukça ciddiye alıyor.

Markanın stratejisinde yüksek yeterlilik oranına sahip pillerin yerelde üretimi önemli bir yer tutuyor. Bunun yanında Mercedes-Benz için diğer bir hedef, tüm otomobil ve kamyonet üretim tesislerinin 2022’den başlamak üzere CO2 nötr olmasını sağlamak.

Geleceğin çok farklı bir tahmini: Mercedes-Benz Auto 2000

Gerçek bir Mercedes-EQ şöleni

Üretim ve tedarik zinciri yönetim kurulu üyesi Jörg Burzer, bu kadar çok yeni model çıkarmalarını “gerçek bir Mercedes-EQ şöleni” olarak nitelendirdi.

Görselde şunlar bir arada gösteriliyor: – Şarj sistemi – Yüksek voltajlı lityum-iyon akü – Elektrik motoru – Reküperatif fren sistemi

Bürzer açıklamasında ayrıca; “2022’ye kadar altı elektrikli ürün lansmanı, dünya çapındaki Mercedes-Benz üretim tesislerimizin gücünü ve yetkinliğini ortaya koyuyor. Üretim ağında toplam altı Mercedes-EQ otomobil merkezi olacak. Yüksek verimli pil sistemlerinin yerel olarak üretilmesi, Mercedes-Benz stratejisinde merkezi bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, pilin tüm yaşam döngüsünü geri dönüşüme kadar kapsayan geniş bir sürdürülebilirlik konsepti çerçevesinde üretim yapacağız. ” dedi.

ALINTI KAYNAK: https://www.arabagen.com/elektrikli-mercedes-modelleri-artiyor/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir