Otomobildeki 6 ay ve 6 bin km kuralı özelinde 16 milyon TL ceza!


sıfır otomobil 6 ay ve 6 bin km kuralı

Geçtiğimiz yıl resmileşen otomobilde “6 ay ve 6 bin kilometre” kuralı kapsamında 16 milyon TL ceza verilmişti. Ancak burada durulmadı.

Hatırlamak adına Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomobil satışında geçilen yeni dönem hakkında ilk olarak “İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak açıklamasını yapmıştı. Konu hakkında daha sonra da konuşan Muş, Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konu geçtiğimiz hafta bir kez daha gündeme gelmişti. HaberTürk’te yer alan habere göre Ticaret Bakanlığı, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanlara yönelik, 6 ay 6 bin kilometre kısıtlaması kapsamında ocak ayında gerçekleştirdiği denetimlerde, toplam 36 işletmeye 15 milyon 905 bin 127 TL idari para cezası uygulandığını bildirdi. Bugün ise burada aktarıldığı kadarıyla uygulanan idari para cezası toplam 35 milyon 110 bin 527 liraya kadar ulaştı. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu daha önce 36 işletmeye, toplam 15 milyon 905 bin 127 lira idari para cezası uygulandığı, aynı düzenleme çerçevesinde 1-8 Mart döneminde yapılan denetimler sonucunda ise 47 işletme hakkında 19 milyon 205 bin 400 lira daha ceza verildiği aktarıldı.

ALINTI KAYNAK: https://www.log.com.tr/otomobildeki-6-ay-ve-6-bin-km-kurali-kapsaminda-cezalar-artiyor/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir