Petrol Ofisi Grubu, web sitesini görme engelliler için erişilebilir hale getirerek sektöründe bir ilke imza attı

Petrol Ofisi Grubu, görme engellilerin hayatlarında engelleri kaldırmak adına yola çıkan BlindLook’un Sesli Simülasyon teknolojisiyle ödüllü web sitesinin erişilebilirliğini genişleterek, sektöründe bir ilki yerine getiriyor.

Türkiye’nin enerji altyapı grubu Petrol Ofisi, kapsayıcılık anlayışı doğrultusunda gerçekleştirdiği yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Görme engellilerin yaşadığı zorlukları ortadan kaldırmaya yardımcı olmak amacıyla Türkiye merkezli bir sosyal girişim olarak özgürlük teknolojileri geliştiren BlindLook iş birliğiyle Petrol Ofisi, web sitesini tam veya kısmi görme engelli bireylerin dijital ürün ve hizmetleri kimseye ihtiyaç duymadan kullanmalarına olanak sağlıyor.

Kapsayıcılık alanında çeşitli paydaşlarla yol arkadaşlığı yapan Petrol Ofisi Grubu, akaryakıt sektöründe, BlindLook tarafından geliştirilen ses odaklı erişilebilirlik teknolojisi Sesli Simülasyonunu web sitesine entegre eden ilk şirket oldu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Petrol Ofisi CMO’su Sinan Seha Türkseven görüşlerini şöyle ifade etti: “Blindlook sosyal girişimi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin toplumsal kapsayıcılık ve erişilebilirlik anlamında sağladığı değeri çok önemsiyoruz. Bu proje ile görme engellilerin Petrol Ofisi Grubu ile olan marka-tüketici ilişkisindeki bağı güçlendirmeyi ve özgürleştirici teknolojilerin daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Web sitemizi görme engelliler için engelsiz bir hale getirerek, sektörümüzde bir ilki hayata geçirdiğimiz için mutluluk duyuyoruz.”

BlindLook Kurucularından Cihat Ersin Aydın ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Petrol Ofisi’nin EyeBrand ağımızın bir parçası olarak, sesli özgürlük dünyamıza katılmasından dolayı çok mutluyuz. Biz BlindLook olarak, iletişimin yüzde 80 görme odaklı olduğu bu dünyada, görme engelliler için yüzde 100 ses odaklı bir dünya yaratıyoruz. Türkiye’de 1 milyon görme engelli birey yaşıyor. Bu topluluğun aileleri ve yakın çevrelerini de dahil ettiğimizde, yaklaşık 5 milyon insanın hayatına dokunacak bir çözüm sunuyoruz. Sesli simülasyon teknolojimizle, akaryakıt sektörünü de görsellikten arındırarak görme engellinin bağımsızlığına katkı sağlamaya devam ediyoruz. Eşit ve engelsiz dünya hayalimizi adım adım gerçekleştirme yolunda sektörünün ilki olarak adım attığı ve bizimle birlikte yürüdüğü için Petrol Ofisi Grubu’na çok teşekkür ederiz.”

BlindLook, kurulduğu günden bu yana 285 milyon görme engelliye sosyal hayatta ve dijital dünyada bağımsızlık kazandırmak için özgürlük teknolojileri geliştiriyor.

ALINTI KAYNAK: https://www.otomobilden.com.tr/petrol-ofisi-grubu-web-sitesini-gorme-engelliler-icin-erisilebilir-hale-getirerek-sektorunde-bir-ilke-imza-atti/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir