Tarih verildi: “Ford Fiesta için üretim macerası sona eriyor”


2022 Ford Fiesta

Marka tarihi içerisinde 50 yıla yaklaşan Ford Fiesta, elektrifikasyon dönüşümünün kurbanlarından birisi olmaya çok yaklaştı.

Yapılan açıklamaya göre son Ford Fiesta modeli 7 Temmuz 2023 tarihinde üretim bandından iniyor. 47 yıl ve sekiz neslin ardından “Fiesta” dönemi elektrikli bir gelecek planları kapsamında sona eriyor. Kompakt otomobil spesifik olarak Ford’un yeni elektrikli Explorer SUV modelinin Almanya’daki üretimine yer açmak adına emekliye ayrılıyor. 2030 yılına kadar Avrupa’da tamamen elektrikli bir marka haline gelmek isteyen Ford, 2024 yılına kadar ürün gamına dokuz farklı elektrikli araç eklemeyi hedefliyor. Bugün bir kez daha hatırlatıldığı üzere Ford, kendi markasını taşıyan daha fazla yeni elektrikli araçlar piyasaya sürmek için Volkswagen’in MEB platformunu kullanmayı odak noktaya alıyor. Dev üretici ile bölgedeki EV üretimini hızlandırmak adına 2020 yılında iş birliği yapan Ford, yukarıda bahsi geçen tamamen elektrikli Explorer SUV’u mart ayında Avrupa pazarı için 45 bin euro fiyatla piyasaya sürmüştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford Fiesta üretiminin bitişini için daha önce yapılan resmi açıklama şöyle olmuştu:Ford Avrupa olarak, 2030 itibarıyla binek otomobil ürün gamında tamamen elektrikli olma yolundaki çabalarımıza hız veriyoruz. 2035 yılıyla birlikte ticarileri de dahil ettiğimizde tüm modellerimiz sadece elektrikli olacak. Elektrifikasyon geleceğine geçiş ve hazırlık kapsamında Valensiya’da üretilen S-Max ve Galaxy modellerimizin üretimini 2023’te bitiriyoruz. Yine aynı dönem içerisinde Köln’de üretilen Fiesta’nın da üretimi sona erecek. Avrupa pazarında 2024 itibarıyla üç yeni elektrikli modelin tanıtımını gerçekleştireceğiz. Ticari tarafta da bu dört modelle desteklenecek. 2026 yılı itibarıyla pazarda 600.000 adedi aşan elektrikli araç satışı planlıyoruz. Önümüzdeki altı yıllık periyotta Köln tesislerinde binek bazlı olarak 1,2 milyon adetlik üretim de hedeflerimiz arasında.

ALINTI KAYNAK: https://www.log.com.tr/tarih-verildi-ford-fiesta-icin-uretim-macerasi-sona-eriyor/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir