Tesla’nın yeni aracı neredeyse tamamen otonom olacak


Tesla robotaxi

Türkiye odaklı planlarının değişmiş olma ihtimali bulunan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin bir sonraki aracı neredeyse tamamen otonom olacak dedi.

Tesla, geçtiğimiz yıl açılışı yapılan Gigafactory Texas fabrikasında önemli duyurular yapmış, bunlardan birisi bizzat Elon Musk tarafından duyurulan “robotaxi” olmuştu. Musk, halen bu dikkat çeken aracı göstermedi ancak tamamen sürücüsüz olarak görev yapacak ve sadece yolcu taşımaya odaklanacak oldukça “fütüristik” görünümlü bir aracın yolda olduğu belirtti. Karşımıza yukarıdakine benzer bir araç çıkarma ihtimali bulunan Elon Musk, bu merak uyandıran araç için daha sonra yüksek verime sahip olacak açıklamasını yapmıştı. Musk’a göre araç özellikle otonom sürüş merkeze alınarak tasarlanıyor ve rakiplerine oranla kilometre başına daha düşük masraf ile çalışması için geliştiriliyor. Elbette tamamen elektrikli olacak yolcu taşımacılığına özel Tesla robotaxi, Musk’a göre 2023 yılında tanıtılacak ve 2024 yılında seri üretime alınacak. Elon Musk’ın dün yaptığı “Tesla’nın bir sonraki aracı neredeyse tamamen otonom olacak” açıklaması da spesifik olarak robotaxi için yapılmış gibi görünüyor. Kapalı kapılar ardında bu araç için büyük çalışmalar yapılıyor, bu araca son açıklama üzerinden artık bir direksiyon konulması da beklenmiyor. Tesla robotaxi yüksek ihtimalle sadece firmalara satılacak bir seçenek olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüzde elektrikli taşıma araçlarının sayısı oldukça fazla ancak mevcut çözümlerin büyük bölümü otonom yani sürücüsüz olarak hareket edemiyor. Tesla’nın hazırladığı çözüm bu konuda fark yaratabilir ve otonom taşımacılık sürecini geniş kitlelere yayabilir. Ancak bu hiçbir zaman gerçek de olmayabilir. Çünkü şirket “Model” serisi araçlar özelinde verdiği gerçekten tam otonom sürüş sözünü halen tutabilmiş değil. Firma halen sık sık Full Self-Driving Beta (FSD Beta) testleri ile gündeme geliyor, bazı Tesla sahipleri, yıllar önce gelecek diye 5 bin ila 15 bin dolar arasında ödeme yaptığı tam otonom sürüş sistemini halen elde edemiyor.

ALINTI KAYNAK: https://www.log.com.tr/elon-musk-tesla-nin-bir-sonraki-araci-neredeyse-tamamen-otonom-olacak/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir