Tofaş 400 milyon Euro’ya Stellantis Türkiye’yi satın aldı

Tofaş 400 milyon Euro’ya Stellantis Türkiye’yi satın aldı

Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle, beş marka için planlanan “K0” ticari araç üretimini Tofaş’a tahsis edecek.

Tofaş 400 milyon euroya Stellantis Grubu’nun Türkiye’deki haklarını satın aldı. Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle, beş marka için planlanan “K0” ticari araç üretimini Tofaş’a tahsis edecek. İmzalanan yeni stratejik anlaşma ile Tofaş, Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’nin sermayesinin tamamını satın alıyor. Sonuç olarak, Türkiye’de dağıtıma sunulan tüm Stellantis markaları – Alfa Romeo, Fiat, Citroën, DS Automobiles, Jeep, Maserati, Opel ve Peugeot – Tofaş tarafından dağıtılacak. Tofaş’ın temsil ettiği markaların Türkiye’deki satış payı yüzde 19 civarında bulunuyor. Buna PSA Grubu da eklenince pay yüzde 30’ları geçiyor.

Doblo ve Egea devam

Anlaşmaya göre Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle 5 marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek versiyonlarında “K0” modelinin üretimini Tofaş’a tahsis edecek. Mevcut Doblo üretiminin, Temmuz 2023’te “K0” modelinin üretim bantlarında çalışmalar başlayıncaya kadar devam etmesi planlanıyor.

Mevcut Fiat Egea/Tipo projesi 2025 yılı sonuna kadar uzatılıyor.

İlgili rekabet otoritelerinin onayı da dahil olmak üzere gerekli düzenleyici onaylara tabi olacak işlemin 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Stellantis CEO’su Carlos Tavares ise “Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030’da kritik bir rol oynuyor. Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak” dedi.

 

 

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/otomobil/tofas-400-milyon-euroya-stellantis-turkiyeyi-satin-aldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir