Togg, açıkladığı yeni kararla kullanıcıları mağdur etti mi?

Saatler önce özel seri modeller başta olmak üzere sipariş odağında yaptığı duyuruyla gündeme gelen Togg için tüm parçaları bir araya getiriyoruz.

Yerli otomobil girişimi Togg, 29 Ekim 2022’de düzenlediği özel etkinlikle birlikte hem Gemlik’teki fabrika hem de ilk seri üretim örnekler için resmi adımlarını atmış oldu. Bizim de katılım sağladığımız etkinlikte, C SUV modeli odağında başlayan süreçte, kullanıcıları bekleyen nihai donanım ve özelliklerin önemli bir kısmını da görme şansına erişmiştik. Üretim ve fabrika süreçlerinin fiili olarak hayata geçmesinin ardından kullanıcıların aklına gelen soru şüphesiz “satın alma” odağındaydı. Bunun için özel bir hazırlık duyuran Togg, toplamda 2023 adet üretilecek “100. Yıl Özel Seri”nin ilk sahiplere ulaştırılacağını açıklamıştı.

Bu süreci “Trumore” adını verdiği mobil uygulaması üzerinden Avax dijital varlığı temelinde NFT alımıyla sunma planını da süreç içerisinde duyuran marka, tarih olarak ise 5 Şubat’ı işaret etmişti. 6 Şubat’ta meydana gelen ve tüm Türkiye’de ulusal yas ilanına kadar uzanan deprem felaketi sonrası, Togg cephesinde ticari faaliyetlerin askıya aldığına dair resmi açıklama yayınladı. Aradan geçen 1 aylık sürecin ardından ilk resmi açıklamasını saatler önce yapan yerli otomobil girişimi, özel seri için teslimatların 29 Ekim 2023’e ertelendiğini, ön siparişlerin ise kısa süre içerisinde başlayacağını duyurdu. Bu duyuru sonrasında farklı kaynaklarda ve sosyal medyada “Togg mağduriyeti” odağında öne çıkarılan paylaşımlar dikkat çekerken, konuyla ilgili önemli detayların kaynaklar tarafından altı çizildi

togg

Togg ne açıkladı?

Konuyla ilgili detaylara geçmeden önce, Togg’un resmi kanalları üzerinden paylaştığı açıklamayı tam metniyle bir kaz daha okumakta fayda var. Açıklama metninde; “Togg akıllı cihazlarımız için ön sipariş sürecini, web sitemiz ve Trumore mobil uygulamamız üzerinden yakın bir tarihte başlatacağız. Ön sipariş dönemi sona erdiğinde 2023 yılı içinde Togg akıllı cihazı teslim almaya hak kazananları ve hak kazananlar arasında teslimat önceliğini belirleyeceğimiz bir çekiliş yapacağız. 5 Şubat’ta kullanıcılarımızın yoğun ilgisiyle başlayan ancak ülkemizi sarsan deprem felaketlerinden sonra durdurduğumuz NFT açık artırmasını ise ileri bir tarihte gerçekleştireceğiz. NFT açık artırmasıyla satışa sunacağımız 100. Yıl Özel Seri Koleksiyonu’nu öncelikli teslimat kapsamından çıkararak, 29 Ekim 2023 tarihinde kullanıcılarımızla buluşturmaya başlayacağız. Tüm bu gelişmeler ışığında ön sipariş yöntemlerinden biri olarak duyurduğumuz YeniLig yarışmasını iptal ettiğimizi de bilginize sunarız. Çalışmalarımıza hedeflerimiz doğrultusunda devam ediyoruz. Saygılarımızla” ifadelerine yer verildi.

Sipariş alımı ve teslimatlar ertelenecek mi?

Bu açıklama paralelinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta kuşkusuz 2023 adet üretilecek ilk seri versiyonlar. Deprem sebebiyle ertelenen organizasyon ve buna paralel özel seri üretim versiyon teslimatlarıyla ilgili süreçle birlikte Togg’un üretim bandındaki hazırlıkları da revize etmesi gerekiyor. Sık sık kaynakların da dile getirdiği mart sonunda ilk teslimatların başlama hedefinde herhangi bir aksama olmayacağını özellikle vurgulayan Togg yetkilileri, farklı versiyon taleplerine gecikmeden cevap vermek adına bu adımı atmış durumda. Tüm parçaları bir araya getirdiğimizde markanın “Mart 2023” sonunda ilk teslimatlarını gerçekleştirme iddiasında herhangi bir değişim bugün itibarıyla da gözlemlenmiyor.

5-6 Şubat’taki açık artırma sürecinde neler yaşandı?

Bugün gündem olan sürecin temeline inmek için takvimleri 5 Şubat’a sarmak gerekiyor. Öncelikli üretilecek 2023 modeli temsilen satışa sunulacak 2023 adet NFT için teklif verme aşamasını 5 Şubat akşamı başlatan Togg, yaşanan yoğunluk nedeniyle saatler içerisinde süreci bir süreliğine kapatmak durumunda kalmıştı. 6 Şubat Pazartesi’nin sabahına sarkan ilerleyen saatlerde sistemin tekrar aktif hale getirildiğini ifade eden kaynaklar, 04.17’de deprem felaketinin meydana gelmesi ve sonrasında yaşananlardan sonra tüm süreci rafa kaldırdığını duyurmuştu. Normal şartlarda açık artırma sürecinin 15 Şubat’a kadar devam etmek üzere 10 günlük bir takvimi içerisine aldığı da biliniyor.

Togg trumore

“Trumore dijital varlık cüzdanına müdahale edilmedi”

Açık artırma süreci ve diğer tüm ticari faaliyetleri askıya alan Togg ekibi, bu süreçte Trumore uygulaması üzerinden dijital cüzdanında Avax’a sahip olan kullanıcıların varlıklarına hiçbir şekilde müdahele edilmediğini özellikle vurguluyor. 6 Şubat itibarıyla da uygulama üzerinden istenilen her türlü işlemin açık şekile yapılabildiği, bunun kullanıcıların tercihine bırakıldığı da vurgulanan detaylar arasında.

Togg; “NFT alabilen kullanıcıların hakları saklı tutulacak”

Togg ekibi, 5-6 Şubat sürecinde yaşanan açık artırma içerisinde toplamda 19 kişinin NFT alabildiğini açıkladı. Bu 19 kişinin haklarının korunacağı ve Ekim 2023’te teslim edilecek özel seride öncelikli olmaya devam edeceği de paylaşılan net bilgiler arasında. 5 Şubat’ta başlayan ve deprem sebebiyle ertelenen NFT satın alma süreci, Avax dijital varlıklarıyla Trumore üzerinden hayata geçirilmişti. Adil bir süreç olması adına her kullanıcının “NFT Alım Platformu” üzerinden sadece bir NFT için teklif verme hakkının bulunduğu açık artırma süresince ilgilenilen NFT’ye en yüksek teklifin verilmesi durumunda, ön sipariş hakkı teklifi verene ait oluyor.

Togg NFT

Togg üretim planları

Yerli otomobil girişimi 2023 yılında 20 bin adetlik üretim gerçekleştirmek istiyor. 2026’dan itibaren diğer modellerin de ürün gamına eklenmesiyle 100 bin adetlik yıllık üretim hedefi öne çıkıyor. Togg’un Gemlik’teki tesisleri tam kapasiteye geçtiği dönemde ise yılda 175 bin otomobil üretebilecek. Mart sonu itibarıyla C SUV modelinin ilk teslimatlarını yapmaya hazırlanan marka, önümüzdeki 2,5 yıllık süreç içerisinde C Sedan modelini de üretim hattına taşıyacak.

Togg C-SUV LOG Görsel

Konseptteki donanımların iptal edileceği iddiası doğru mu?

Togg C SUV modelleri için sipariş dışında öne çıkarılan bir diğer iddia da donanımların iptali üzerine olmuştu. Bu konu hakkında da geçtiğimiz günlerde doğrudan marka yetkilileriyle konuştuk. Konsept versiyonda büyük ilgi gören bazı parçaların iptal edildiğine dair spekülasyonları sorduğumuz Togg ekibi, hazırlıklarla ilgili sorularımıza çok net cevaplar verdi.

Konsept versiyonda gösterilen ve satışa sunulup sunulmayacağı en merak edilen parçaların başında, geleneksel aynaların yerini alan kameralar geliyor. İptal edildiği üzerine haberler çıkan bu özelliği sorduğumuz Togg yetkilileri, opsiyonel olarak donanımın kesin şekilde alınabileceğini ifade etti. İptal edildiğine dair görüşlerin belirtildiği bir diğer nokta ise saklı kapı kolu tasarımı. Yaptığımız görüşmelerde bu tasarımın da gerçekleştirilecek testlerin ardından ileriki süreçte ürün gamına geleceğini ilk ağızdan öğrendik. Yine cam tavan seçeneği de önümüzdeki süreçte kullanıcıların opsiyon olarak alabileceği donanımlar arasında olacak. Etkinlikte deneyimlediğimiz SUV’un bizim gözümüzden öne çıkan donanımları şu şekilde;

-Meridian premium ses sistemi
-Isıtmalı arka koltuklar
-Elektrikli ön koltuklar
-19 inçlik jant seti
-Lassa Competus serisi lastik seti
-Elektrikli bagaj kapağı
-441 litrelik bagaj hacmi
-Uçtan uca dijital sürücü ve yolcu paneli
-360 derece görüş
-Adaptif hız sabitleyici
-Şerit takip asistanları

ALINTI KAYNAK: https://www.log.com.tr/togg-acikladigi-yeni-kararla-kullanicilari-magdur-etti-mi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir