Yeni Renault Megane ve e-vision Renault’ya ne getirecek? [DOSYA]

Elektrik gücüne büyük ölçüde güvenecek olan yeni nesil Megane, Renault’nun stratejisinde önemli bir yere sahip olacak gibi duruyor.

C segmenti (kompakt sedanlar ve SUV’lar), Avrupalı üreticiler için en önemli araç segmentlerinden biri. Bu segmentte yüksek satış adetlerini ve istenilen karlılığı yakalamak mümkündür. 

Yeni Renault Megane bu segmentte Peugeot 308, Ford Focus ve Toyota Corolla ile karşı karşıya. Avrupa’da yıllardır bu segmente hakim olan Volkswagen Golf’ten bahsetmeye bile gerek yok. Volkswagen, Golf 8’i ve “sıfır emisyonlu” alternatifi ID.3’ü aynı anda piyasaya sürerken ve Citroën yeni C4’ü yakıtlı ve elektrikli seçeneklerle sunarken, Renault sadece elektrikli modeline güveniyor.

Renault Megane e-vision elektrikli
Renault Megane E-vision

Sadece Elektrik Motorlu Yeni Renault Megane: Riskli bir seçim

Sadece elektrik motoruyla piyasaya sürülürse Megane, Renault için büyük bir risk taşır. Ortağı Nissan’ın Zoe ve Leaf ile elektrikli otomobil satmak için edindiği deneyimden yararlanacak olması önemli. Buna rağmen elektrikli bir Megane’ın ticari başarısını belirleyecek olan bu tür bir aracın sürücüler tarafından benimsenip benimsenmediği konusu.

Bu konuda üreticiler, özellikle Fransa’da müşterileri elektriğe yönelmeye teşvik eden kamu yardımına güvenebilirler. Ancak buna rağmen şarj süresi sorunu ve ilgili altyapı eksikliği, bu pazarın büyümesinin önündeki başlıca engeller olmaya devam ediyor. Bu aynı zamanda, araçların yakıtlı benzerlerinden daha düşük olan performansları ve muhtemel kullanıcıları tarafından bu performanslara uygun mesafelerde kullanılmasının kabul görüp görmeyeceği ile ilgili bir soru.

Elektrikli araçlar hakkındaki yazılarımız için tıklayın.

Henüz kesin bir haberi gelmemiş olmasına rağmen Renault, Fiat’ın 500 modelinde ve Porsche’nin Macan modelinde yaptığı gibi elektrikli modelin yanında mevcut yakıtlı Megane’ı da bir süre daha piyasada tutmaya karar verebilir.

e-vision tasarımı oldukça iddialı. Bu haliyle üretileceği düşünülmüyor.

Aslında mantıklı bir strateji

Avrupa’da yeni araç filolarının elektriklileştirilmesindeki hızlanma çevre kanunlarındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Yeni kanunlar üreticilerin ürün gamlarının ortalama CO2 salınımlarında ciddi ve hızlı bir düşüşe neden olmakta. Bu sebeple ağır para cezaları ödemek zorunda kalmaktan kaçınmak istiyorlarsa, en fazla karbon yayan modellerini hızla ürün gamlarından çıkarırlar iken, elektrikli modellerini hızla piyasaya sürmeli ve satmalılar.

Ancak eşdeğer içten yanmalı modellerle karşılaştırıldığında, elektrikli arabalar hala sayıca az ve pahalı fiyatlara sahipler. Yetkililer ve üreticiler arasında kalan otomobil sürücüleri, arzdaki belirgin azalma ihtimali sebebiyle ihtiyaçlarına veya imkanlarına uygun araçları bulamama riskiyle karşı karşıyalar. Bu bağlamda, yakıtlı motor seçeneğini 2021’den itibaren elektrik lehine bırakarak kendisini yüksek hacimli bir segmentte erken konumlandırmak Renault için mantıklı bir strateji olabilir. Neler olacağını gelecek gösterecek.

Renault Elektrikli Megane’ı Tanıttı

Renault yeni CMF-EV platformunu yeni bir Megane adı ile ve yeni bir gövde ile sunarken, elektrikli araç yelpazesinin geleceğini de ortaya koyuyor.

Megane eVision konsepti, Renault’nun yeni elektrikli ürünlerini sergilediği eWays etkinliğinin yıldızlarından biri oldu. eVision -adından da anlaşılacağı gibi- %100 elektrikli bir Megane haricinde Nissan ile tasarlanan tamamen yeni bir platformun da yaklaşmakta olduğunu müjdeliyor.

Renault logosu aslında bir “elmas”.

Yeni bir elektrikli model yelpazesine adanmış bir platform: E-Vision

CMF-EV  yani Common Module Family – Electric Vehicle (Ortak Modül Ailesi – Elektrikli Araç) olarak adlandırılan bu yepyeni platform, bir elektrikli güç aktarma sisteminin öğelerinin entegrasyonunu optimize ediyor. Platformun amacı hem yakıt tabanlı hem de elektrikli (Hibrit) araçların kısıtlamalarını kurtularak tamamı ile “sıfır emisyonlu” bir mimarinin özgürlüklerden ödün vermeden yararlanmak. Bu sonuca ulaşmakta en büyük problem, tabi ki ağırlığı ve kapladığı yer sebebi ile yerleştirilmesi konusunda sıkıntılar yaratan batarya.

Bu nedenle Renault, platformda kullanılan bataryanın piyasadaki en ince ürünlerden biri olduğunu söylüyor. Yeni platform, değişik uzunluk ve yükseklikte ve dolayısıyla kapasite olarak farklı pillerin kurulumuna izin veriyor. Bunun sağladığı faydalardan biri kasanın direncine ve dolayısıyla bir darbe durumunda sağlamlığına katkıda bulunması.

Renault Megane’ı elektrikli bir SUV veya crossover olarak hayal edebiliyor musunuz?

Yakıtlı bir üniteden daha az yer kaplayan elektrik motoru, aynı zamanda boyut olarak da daha küçük. Bu sayede motor kısmının yerleşim düzenini değiştirip küçültebilmek ve mesela genellikle ön panelin arkasında yer alan klima ünitesini yeniden ele alabilmek mümkün olacak. Bunun sonucu yolcu bölmesine daha fazla yer açabilme ve iç tasarımda daha fazla özgürlük imkanı demek. 

Yeni bir elektrikli Megane müjdeleyen Yeni Renault Megane eVision konseptinin kılığında sunulan CMF-EV platformunun, Renault haricinde Nissan ve Mitsubishi markalarının ürettiği diğer modellerde de kullanılması planlanıyor. Gerçekten de 2.70 m (2.77 m’ye kadar artırılabiliyor) dingil mesafesine sahip olması Megane gibi alçak sedanlar ve büyük SUV’lar için uygun. Hatta arkaya ikinci bir elektrik motoru ekleme imkanı ile dört çekerli modellerde de kullanımı mümkün.

Renault Megane e-vision
Renault Megane e-vision

Elektrikli Yeni Renault Megane’ın Konfor Vaadleri

Elektrikli Yeni Renault Megane bu platformu gelecek yıl seri üretim olarak piyasaya sürecek olsa da, gösterilen Megane eVision konsept aracı boş bir kutudan ibaret değil. Geçtiğimiz Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda sunulacak Morphoz konseptinden esinlenen bu aracın uzun silueti, Citroën C4’ün oranlarını da çağrıştırıyor: Gerçek bir sedan değil ama bir crossover da değil çünkü yüksekliği uygun değil, aerodinamik açıdan sıkıntılı.  

Bu “elmas” logosu yanıp sönüyor.

4.21 m uzunluk ile Yeni Renault Megane eVision mevcut Megane gibi, 4.36 m uzunluğundaki yeni kompakt Citroën’den belirgin şekilde kısa. Elektrikli mimarisinin avantajlarına ek olarak, 2,70 m dingil mesafesi, özel bir platforma da dayanan Volkswagen ID.3’te olduğu gibi, geniş bir iç hacmine imkan sağlıyor. Bu nedenle Megane eVision, 15 ila 30 cm daha uzun bir modele eşdeğer konfor sunabilme potansiyelini hanesine artı puan olarak yazıyor. Aracın ortasından geçen hiçbir iletim veya egzoz hattı olmadığı için yolcular iç kabinde bir çıkıntı olmamasını özellikle takdir edeceklerdir. Ancak bütün bunlar şimdilik sadece spekülasyon çünkü Renault konseptinin kapılarını basına henüz açmış değil.

Yeni Renault Megane’ın Her Ayrıntısında Elektrik

Konsept aracın dış gövdesinde dikkat çeken birkaç ayrıntı var. Ön paneldeki yanan Renault elması ve yine elmas şeklindeki elektrikli şarj kapağı gibi birçok ayrıntı prodüksiyon modelin kadar ulaşmayabilir. Konseptin adının yazısı bile, E-Tech’i simgeleyen bir “E” ile yanıp sönüyor ve yazı şekli ve siyah çizgileriyle Victor Vasarely tarafından 1972’de çizilen elması çağrıştırıyor.

2021 Renault Kangoo’yu öğrenmek ister misiniz?

Akşam trafiğinde göz alacak stop lambaları hazır.

Elektrikli Yeni Renault Megane’ın Tasarımında Verimlilik Ön Planda

Bu yenilikçi platform mimarisi eğer sürekli üretim aşamasına gelebilirse, özellikle kullanım ve otonomi açısından önemli faydalar sunacaktır. Rakamlarla bir tahmin yerine Renault, Lyon’dan Paris’e yakıtlı bir otomobilinkine benzer bir zamanda ulaşmanın mümkün olacağını garanti ediyor. 

Batarya, eşdeğer büyüklükteki en iyi elektrikli modellerinkine yakın bir değer olan 60 kWh’lik bir kapasiteye sahip. 58 kWh gücündeki Volkswagen ID.3 değerlendirmesine göre şehir içinde 335 km, şehirler arası yolda 283 km ve otoyolda 220 km’ye kadar yol yapabiliyor. 

Bu fotoğrafın konseptini biz de anlamadık. Acaba geçmiş ve gelecek mi anlatılıyor?

64 kWh’lik bir Kia e-Niro, kayda değer derecede daha iyi sonuç veriyor: Şehirde 448 km, otoyolda 359 km ve otoyolda 244 km. Zoe ile edindiği tecrübeye dayanarak Renault, uygun şarj etme donanımlarının kullanılması şartıyla 130 kW’lık bir doğru akım şarj cihazı sayesinde daha kısa şarj süreleri vaat ediyor. Gelecek için planlanmış bu “yeşil” Megane, akıllı şarj ve V2G (araçtan şebekeye) gibi elektrik şebekesini dengelemeye yardımcı olabilecek teknolojilerden de yararlanabiliyor olmalı.

Performans tarafına gelirsek elektrikli Yeni Renault Megane eVision, 300 Nm’lik bir tork üreten 160 kW / 217 beygirlik rotor motoruna sırtını dayamış durumda: 8 saniyeden daha kısa sürede 0’dan 100 km / saate hızlanma yapabiliyor.

“Çember daralıyor Orhan” karikatürünü anımsadık.

%100 elektrikli bir platformun beraberinde getirdiği başka bir soru daha var: Bir sonraki Megane yakıt tabanlı motor seçeneği de sunacak mı? Benzini ve dizeli bu araç kategorisinde terketmek için henüz erken denebilir. Bu durum sebebiyle muhtemelen benzin/dizel tabanlı araçların farklı bir platformla, büyük ihtimalle halihazırda kullanılan mevcut platformdan geliştirilmiş başka bir tanesi ile piyasaya çıkacağını tahmin edebiliriz. Bunun kesin cevabını alabilmek ve elektrikli Yeni Renault Megane’ı yollarda görebilmek için 2021 yılını bekleyeceğiz.

 

ALINTI KAYNAK: https://www.arabagen.com/yeni-renault-megane-evision-elektrikli/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir