Yol Kenarlarında Gördüğümüz Küçük Beyaz Tabela Ne İşe Yarıyor?

Yol Kenarlarında Gördüğümüz Küçük Beyaz Tabela Ne İşe Yarıyor?

Yol Kenarlarında Gördüğümüz Küçük Beyaz Tabela Ne İşe Yarıyor?

Otoyollarda ve şehirler arası yolculuklarda sıklıkla karşılaşılan ve ne işe yaradığı bilinmeyen birçok işaret ve yol tabelası bulunuyor. Bu işaretlerden bir tanesi de kontrol kesim levhası olarak biliniyor. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yerleştirilen bu levhanın kullanım amacı aslında oldukça önemli. Milyonlarca şoförün her gün gördüğü ama ne işe yaradığını bilmediği kontrol kesim levhası kaza ya da acil ihtiyaç durumlarında kullanılmak üzere yerleştiriliyor. Böyle önemli bir amaç için kullanıldığı için de trafiğe çıkan herkesin bu levhayı bilmesi ve tanıması gerekiyor.

Trafik işaret levhaları, yol ve çevresinin genel özelliklerini yazı ve sembollerle sürücülere ve yayalara aktarılmasını sağlar. Bu nedenle trafik işaretleri ve trafik levhaları hem sürücüler hem de trafiğin genel akışı için oldukça önemlidir.

Yol Kenarlarında Gördüğümüz Küçük Beyaz Tabela Ne İşe Yarıyor

Kontrol Kesim Levhası Nedir?

Kontrol kesim levhaları, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) bakım ağına dahil yollar üzerinde yolu tanımlamak ve yoldan kaynaklanan sorunların yerinin belirlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. İhtiyaç duyulması hâlinde bu tabeladaki bilgiler vasıtasıyla konumunuzu paylaşmak, acil durum hâlinde bu konuma yardım çağırmak mümkün.

Kontrol Kesim Levhaları Nasıl Okunur?

Kontrol kesim levhasının üzerinde yer alan koordinat, enlem ve boylam bilgisi değildir. Levha üzerinde yer alan sayılar sırasıyla karayolunun adı, kesim numarası ve kaçıncı kilometresinde olduğuna dair bilgileri içermektedir.

Örnekle açıklamak gerekirse; “121” karayolunun adını, “19” kontrol kesim noktasını, aşağı kısımda yer alan “006” ise kilometre bilgisini içermektedir.

Mercedes Araçlarında Kullanılan Kodların Anlamı

ALINTI KAYNAK: https://www.otomobilir.com/teknik-bilgiler/kucuk-beyaz-tabela-ne-ise-yariyor/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir