Zam gelebilir: Yeni ÖTV düzenlemesinden sonra olası Togg fiyatları

Elektrikli otomobiller için son ÖTV düzenlemesi, Türkiye’nin elektrikli otomobili Togg’un da başlangıç fiyatını değiştirebilir.

Zam gelebilir: Yeni ÖTV düzenlemesinden sonra olası Togg fiyatları

Elektrikli araçlarda Özel Tüketim Vergisi matrahı düzenlemesi yapıldı. Buna göre, motor gücü 160 kilovatı aşmayan araçlarda ÖTV matrahı 700 bin TL’den 1 milyon 250 bin TL’ye yükseltildi.

Motor gücü 160 kilovatın üzerindeki araçlarda ise ÖTV matrahı 750 bin TL’den 1 milyon 350 bin TL’ye çıkarıldı. Elektrikli araçların vergi oranlarında ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Peki henüz piyasaya sürülmeyen yerli elektrikli otomobil Togg’un fiyatı bu durumdan nasıl etkilenecek? Gelin olası senaryolara yakından bakalım.

Togg, yüzde 10 ÖTV diliminde olacak

Aylar önce bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobilin yüzde 10 ÖTV dilimine gireceğini duyurmuştu.

Yeni düzenlemeye göre ÖTV, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrahı yani vergisiz fiyatı 1 milyon 250 bin TL altında olan araçlarda yüzde 10 olarak uygulanacak.

Erdoğan’ın açıklama yaptığı tarihte, 160 kW’ı geçmeyen araçlar için matrah limiti 700 bin TL’ydi. Kısacası Togg’un yüzde 10’luk vergi diliminde kalabilmesi için vergisiz fiyatının maksimum 699 bin TL olması gerekiyordu.

Bu da yüzde 18 KDV ve yüzde 10 ÖTV ile birlikte Togg’un başlangıç fiyatının 907 bin TL’yi geçmeyeceği anlamına geliyordu.

Yeni ÖTV değişikliğinden sonra Togg fiyatı nasıl değişecek

Yeni ÖTV düzenlemesi sonrasında ise Togg’un yüzde 10’luk ÖTV diliminde kalabilmesi için en azından giriş modelde yine 160 kW altında bir motor tercih etmesi gerekecek. Ancak yeni değişiklik, Togg’a zam yapılmasının önünü açtı.

Artık Togg’un yüzde 10’luk vergi diliminde olması için maksimum 907 bin TL fiyata sahip olması gerekmiyor.

Yeni düzenlemeye göre, Togg’un yüzde 10’luk ÖTV diliminde yer alabilmesi için vergisiz fiyatı maksimum 1 milyon 249 bin 999 TL olabilir.

Buna yüzde 10 ÖTV ve yüzde 18 KDV de eklendiğinde, Togg’un maksimum fiyatı 1 milyon 622 bin seviyesine ulaşacak.

Kısacası yeni değişiklik, Togg modellerindeki fiyat artışının önünü açtı. Gelinen noktada, Togg en düşük ÖTV oranı olan yüzde 10 diliminde kalsa bile, artık fiyatının 1 milyon TL’nin altında kalma zorunluluğu ortadan kalkmış oldu.

Ancak yukarıdaki hesaplamalar yalnızca birer tahminden ibaret ve Togg’un resmi fiyatı henüz belli olmadı.

ALINTI KAYNAK: https://www.ensonhaber.com/otomobil/zam-gelebilir-yeni-otv-duzenlemesinden-sonra-olasi-togg-fiyatlari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir