Honda, Hidrojenli Aracını Çok Yakında Piyasaya Çıkarıyor

Son dönemin en popüler araçları elektrikli araçlar. Yeni modellerle beraber araçlar giderek yaygınlaşmaya devam ediyor. Küresel ısınma etkileri de düşünülecek olursa, daha temiz enerjili modeller olması nedeniyle genel olarak bu araçlara da bir yönelim var. Fakat elektrikli araçlar tek gelecek değil. Alternatifler de aranmaya devam ediyor. Elektrikli araçlara en büyük alternatifin ise hidrojenle çalışan araçlar olacağı söylenmekte. Bu konuda en ne adımları ise Japon devi Honda atmaya başladı. Hidrojenle çalışan Honda aracı için yeni bilgiler de geldi.

Bilgilere bakacak olursak, çok yakın bir zamanda Honda’nın yeni yakıt teknolojisini kullanan araçlarını göreceğiz. Üstelik bu araçlar seri üretim versiyonu olarak sunulacak. Yani ulaşılabilir araçlardan söz ediyoruz.

Hidrojenli Honda Araçları Ne Zaman Geliyor?

Söz konusu araçlar için son yapılan açıklamalar, markanın sona çok yakın olduğunu gösteriyor. Honda, General Motors ile yaptığı çalışma ile beraber yeni yakıt hücresinde önemli bir ilerlemeye ulaşmayı başarmış.

Yeni hidrojen yakıt hücresi, 2019 yılında karşımıza çıkan Clarity Fuel Cell modelindeki göre çok daha gelişmiş bir hale getirilmiş.

hidrojenle çalışan honda aracı 4

2 kata kadar daha dayanıklı olan yeni yakıt hücresi, maliyetler konusunda da çok daha iyi bir hale getirilmiş durumda. Seri üretim araçlarda da kullanılabilecek seviyede bir maliyet ortaya çıkarılmış. Ayrıca hidrojen hücresinin daha dayanıklı olması da yine seri üretim araçlarda daha yaygın olarak kullanılmasını sağlayacak.

Yeni yakıt hücresinin kullanılacağı araçlar da ortaya çıkmaya başladı. Honda’nın açıklamalarına göre yeni hücre CR-V’yi temel alan bir seride kullanılacak. Ayrıca hidrojenli Honda araçları için çok beklemeye de gerek kalmayacak. Marka yeni yakıt teknolojisine sahip olan araçları 2024 yılında sunmaya başlayacak.

hidrojenle çalışan honda aracı 2

İlk araçları Kuzey Amerika ve Japonya bölgesinde göreceğiz. 2024 yılında 2 bin adet hidrojen yakıtlı aracın satılması bekleniyor. Yıllara göre kademeli olarak satış sayısı artacak. Artık bu hamlelerin ne kadar karşılık bulacağını göreceğiz. Hidrojen yakıtlı araçlar yaygınlaşacak olursa, karbon nötr özellikli araçların da yaygınlaşması sağlanmış olacak.  

ALINTI KAYNAK: https://www.otodunya.com/honda-hidrojenli-aracini-cok-yakinda-piyasaya-cikariyor-187785.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir